W Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała się publikacja dr Sylwii Michałowskiej

„Genetyczne ryzyko nowotworowe kobiet. Mutacja BRCA w perspektywie psychologicznej”

W niniejszej pracy przedstawiono istotę mutacji genetycznej BRCA w ujęciu medycznym, ukazującym mechanizm dziedziczenia i specyfikę diagnozy a także w ujęciu psychologicznym, obrazując w ten sposób wybrane psychologiczne aspekty funkcjonowanie kobiet obciążonych ryzykiem nowotworowym. Wskazano zalecane przez lekarzy metody redukcji ryzyka oraz następstwa wynikające z ich stosowania, w tym w szczególności zwrócono uwagę na konsekwencje związane z przeprowadzeniem operacji profilaktycznych.

„W pracy poruszono bardzo aktualne problemy. Publikacja skierowana jest do psychologów, pracowników ochrony zdrowia i samych zainteresowanych. Stanowi dowody naukowe dla podjęcia działań, które mogłyby przyczynić się do poprawy jakości życia i funkcjonowania kobiet z mutacją genetyczną BRCA.”

Z recenzji prof. dr hab. n. med. i n. zdr. Elżbiety Grochans

Publikacja dostępna w księgarni: Uniwersytetu Szczecińskiego

okładka publikacji dr Michałowskiej