Informacja o badaniu:
Zapraszamy osoby powyżej 16 lat do udziału w innowacyjnym badaniu naukowym dotyczącym pamięci, zdrowia psychicznego, osobowości oraz uważności!

Głównym celem badawczym proponowanego projektu, jest określenie tego, w jaki sposób wiek, zdrowie psychiczne, osobowość oraz uważność wiążą się z procesami zapominania w ogólnej populacji.

Szczegółowe informacje:
Obecnie na całym świecie na demencję choruje około 50 milionów ludzi, a do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 75 milionów. Z powodu tej choroby koszty, które ponosi społeczeństwo szacuje się na 1 bilion dolarów amerykańskich, a w 2030 roku kwota ta może się podwoić. Niestety, ze względu na to, że demencja jest chorobą postępującą (co oznacza, że pogarsza się z czasem), trudno jest odróżnić jej objawy od łagodnego i codziennego zapominania, które pojawia się wraz z wiekiem. Zazwyczaj rozpoznawana jest zbyt późno, kiedy osoba chora już doświadcza poważnych trudności i wymaga stałej opieki, co jest niezwykle przygnębiające dla niej i jej rodziny.
W celu rozwiązania tego ogromnego problemu, w ramach badania “Pamięć – Choroba Alzheimera – Demencja (PCAiD)” realizowanego w Ashok’s Research Team (ART), Goldsmiths, University of London opracowano pionierski test Verbal-Associative Learning and Memory Task (VALMT), który może pomóc w rozpoznawaniu zaburzeń pamięci i zapominania znacznie wcześniej niż obecnie dostępne testy kliniczne.
Ponadto wykazuje się, że procesy zapominania zależą przede wszystkim od wieku, ale także ogólnego stanu zdrowia oraz czynników psychologicznych takich, jak cechy osobowości oraz uważność. Jednakże dostępne dane nie są spójne i potrzebne są nowe badania naukowe dotyczące czynników warunkujących opisywane procesy poznawcze. Dlatego zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w naszym badaniu.

Badanie składa się z dwóch części:
* Część pierwsza polega na udzieleniu odpowiedzi na różne pytania i wykonanie testu VALMT.
* Część druga to udzielenie odpowiedzi w kilku kwestionariuszach psychologicznych.

Do udziału w badaniu poszukujemy osób powyżej 16 lat.

W celu wzięcia udziału w badaniu należy klikając w poniższy link:

Organizatorzy badania:
Badanie jest realizowane przez pracowników i doktorantów z College’u Goldsmiths Uniwersytetu w Londynie przy współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Uniwersytetem SWPS oraz Uniwersytetem Szczecińskim.